skidfest 6web

500 besökte Sparbankens skidfest i Asby

Nästan 500 personer kom när Kinda-Ydre Sparbank bjöd allmänheten på fri åkning i Asbybacken. Både vana åkare och pinfärska nybörjare fick en härlig fredagskväll på skidor med korv och fika som grädde på moset.

 – Det blev verkligen en lyckad skidfest! Vi är glada över att så många kom. Friluftsaktiviteten i Asbybacken är ett av våra lokala samhällsengagemang för att inspirera till rörelseglädje, hälsa och välbefinnande och samtidigt bidra till trivsel och gemenskap, säger Johan Widerström, vd för Kinda-Ydre Sparbank.

Skidarrangemanget vid den omtyckta familjebacken i Asby är en tradition som Sparbanken nu tagit upp igen efter att det pausats under pandemin. Alla var välkomna. Responsen blev stor med fler besökare än man vågat hoppas på.

– Det här är kanon! Kul för Asby att så många kommer hit, säger Asbybon Christer Dahlin med skidor på fötterna tillsammans med döttrarna Ella och Hilda.

Skidsugna besökare strömmade till under kvällen från Ydre, Kinda, Linköping och andra orter runt omkring.

– Jättetrevligt! Att starta sportlovet på det här sättet är en fin idé. I stället för att ligga hemma och titta på film kan vi åka skidor, säger Louise Hagberg med familj från Boxholm.

Åldern varierade bland besökarna. Treårige Ture hörde till de yngsta skidåkarna. Det var ändå inte första gången i en skidbacke.

– Han gillar fart! När det går för sakta börjar han hoppa, berättar pappa Anders Eriksson från Sandbäck gård, Österbymo.

En av de äldre och mer erfarna skidåkarna var 84-årige Torsten Nilsson, boende i Karlskrona och med skogsgård på Torpön:

– Det här är strålande! Jag läste på nätet om kvällsaktiviteten i Asbybacken. Vi har aldrig varit här tidigare, säger han entusiastiskt och skidar iväg tillsammans med frun Britta.

Sparbankens korvgrillare hade fullt upp med att servera hungriga skidåkare:

– Jättemysigt, tycker Lisa Andersson från Tranås som tar en korvpaus vid brasan tillsammans med dottern Amelie.

Anders Stjärne, Asby Alpinas ordförande, log brett när han såg alla skidintresserade besökare:

– Att åka skidor är en fantastisk sysselsättning, något man kan göra tillsammans med familjen. Lär man sig i unga år har man glädje av det hela livet. Det är tacknämligt att Sparbanken bjuder alla på fri åkning. Det stöttar oss också, vår ideella förening. Många som inte varit här tidigare lockas hit och upptäcker vår fina backe.

Josefine Sundeborn från Skavarp, Rydsnäs, hade en toppenkväll i Asbybacken tillsammans med familjen:

– Vi är väldigt nöjda. Roligt att det blev så bra uppslutning. Man träffar folk man känner, det är verkligen en mötesplats. Jättetrevligt! Väldigt fint när Sparbanken arrangerar en sådan här kväll och samtidigt lyfter en del av föreningslivet.

Källa: www.kindaydresparbank.se

 

Rulla till toppen