AI affärsutveckling per larsson region östergötland

Region Östergötland satsar 3,6 miljoner på affärsutvecklingscheckar – AI och hållbarhet i fokus

LINKÖPING. Region Östergötland avsätter nästan 3,6 miljoner kronor på affärsutvecklingscheckar för små och medelstora företag i länet. Stödet kan användas till insatser inom digitalisering, AI och grön omställning – och från nästa år även internationalisering. Beslutet togs av regionutvecklingsnämnden den 25 mars och projektet drivs i samverkan med Almi.

Riktat mot SMB med utvecklingsbehov

Affärsutvecklingscheckarna riktar sig till små och medelstora företag i Östergötland som har förutsättningar att genomföra konkreta utvecklingsinsatser. Målet är ökad digital mognad, konkretisering av AI-planer, stärkt hållbarhetsarbete och energieffektivisering, samt modernisering av affärsmodeller.

Stödet täcker maximalt halva kostnaden för det enskilda projektet – resterande del står företaget själv för. Den modellen är välkänd för regionala företagsstöd och syftar till att säkerställa att mottagaren har egen drivkraft i utvecklingsarbetet.

– Det är viktigt att vi ger företagen i Östergötland goda förutsättningar att utvecklas och ställa om. Genom affärsutvecklingscheckar ökar deras möjligheter att arbeta mer med AI, hållbarhet och internationalisering. Det bidrar till ett ännu mer konkurrenskraftigt näringsliv i länet, säger Per Larsson (KD), regionråd och ordförande i regionutvecklingsnämnden.

Statligt anslag står för huvuddelen

Av de 3,6 miljoner kronorna kommer drygt 3,2 miljoner från ett statligt anslag för regionala tillväxtåtgärder. Resten finansieras via regionens egna medel. Pengarna fördelas över i år och nästa år, vilket ger Region Östergötland och Almi tid att hantera ansökningsflödet och följa upp resultaten över en längre period.

Region Östergötland ansvarar för projektledning, handläggning av ansökningar och beslut, medan Almi går in som operativ partner. Den uppdelningen följer tidigare modeller där det offentliga står för administration och kapitalfördelning, och Almi bidrar med affärsrådgivning och kompetens på företagsnivå.

Tidigare goda resultat lyfts fram

Affärsutvecklingscheckarna är inte ett nytt fenomen i länet. Regionen pekar på att tidigare omgångar av stödet gett konkreta resultat i form av utvecklingsinsatser som lett till hållbar tillväxt hos mottagande företag. Den nya satsningen är en fortsättning och utvidgning, där nästa års tillägg av internationaliseringsstöd är värt att notera särskilt — det öppnar för östgötska företag som vill ta steget ut på exportmarknader eller etablera samarbeten utanför landets gränser.

Faktaruta: Affärsutvecklingscheckar Östergötland

Total budget: Nästan 3,6 miljoner kronor (fördelas över i år och nästa år)

Statligt anslag: Drygt 3,2 miljoner kronor

Målgrupp: Små och medelstora företag i Östergötland

Användningsområden: Digitalisering, AI, grön omställning (samt internationalisering från nästa år)

Maxfinansiering per projekt: 50 % av kostnaderna

Genomförs av: Region Östergötland i samverkan med Almi

Beslutsdatum: 25 mars 2026

Källa: Region Östergötland (pressmeddelande)

Rulla till toppen